جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۴
کد مطلب : 1448
جالب است ۰
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) هم اکنون به خار چشمی برای دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شده، گفت که کیفیت آب سنگین ایران در صدر آب سنگین‌های تولیدی دنیا قرار دارد.
مجتمع غنی‌سازی فردو به خار چشم دشمنان انقلاب تبدیل شده است
به گزارش کارآفرينان نيوز محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در سی و سومین یادواره‌ شهدای فردو در قم طی سخنانی عنوان‌ کرد: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به پشتوانه این ملت اتفاقات بزرگی رخ داده و کشور در مسیر پیشرفت قرار دارد، اما دشمنان ما این ظرفیت و اقدامات انجام گرفته در حوزه علوم و فنون که بیشتر آنها در مرز دانش قرار دارند را بر نمی‌تابند. وی افزود: در بخش‌های گوناگون دفاعی، هسته‌ای و علمی کشور ما مستقل و سرآمد است و دشمنان ما نمی خواهند جمهوری اسلامی ایران با اقتدار مسیر تعالی را طی کند.

* فردو به خار چشم دشمنان تبدیل شده

اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) در حوزه علوم و فنون هسته‌ای یکی از مهمترین ظرفیت‌های هسته‌ای کشور بوده که هم اکنون به خار چشمی برای دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شده است، افزود: این اتفاق در حالی است که علوم و فنون هسته‌ای در انحصار کشورهای قدرتمند گرفته و به واسطه ورود قدرتمند ایران به این عرصه، تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف اعمال کردند. آنان شرکت‌ها و افرادی را تحریم کردند که این افراد در حوزه علوم و فنون کشور گام برداشته و با این کارشان می‌خواستند جلوی پیشرفت ایران را بگیرند. معاون رئیس جمهور ادامه داد. دشمنان ما می‌دانند فناوری‌های نوین و به خصوص فناوری هسته‌ای قدرت ساز است و به دنبال متوقف کردن مسیر پیشرفت ایران هستند. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، فناوری هسته‌ای برای کشور آبرو بوده و بر همین اساس دانشمندان هسته‌ای ما به شکل درون‌زا و عاشقانه و متعهدانه در این مسیر گام برداشته‌اند. اسلامی گفت: به همین خاطر امروز خروجی فناوری‌ها و دستاوردهای هسته‌ای ایران با همه خرابکاری‌ها، ترور، تهدید و تحریم‌ها در تراز جهانی قرار داشته و با نمونه‌های مشابه در سراسر دنیا برابری می‌کند. اسلامی افزود: در این یادآوره جا دارد یادی از شهدای هسته‌ای کشورمان داشته باشیم که راه آنها با تهدیدات و مانع تراشی‌های مختلف توسط دانشمندان کشورمان، مومنانه و قوی‌تر از گذشته دنبال شد و بدون توقف و با سرعت بالا در این مسیر در حال حرکت هستند.

* در حوزه تولید رادیوداروها جزو کشورهای برتر دنیا هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در موضوع برجام طرف‌های مقابل جمهوری اسلامی ایران تنها نمایش لغو تحریم‌ها را داشتند و به هیچ عنوان به وظایف خودشان در این زمینه عمل نکردند. با این حال خوشبختانه امروز ظرفیت هسته‌ای ایران اسلامی شکوفا شده و در حال پیشرفت بوده و ما قوی‌تر از گذشته ظرفیت‌های خودمان را بالا خواهیم برد. اسلامی همچنین گفت: یکی از این موارد به موضوع گسترش ظرفیت رادیوداروها در کشور بر می‌گردد که در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم. حوزه‌ای که اگر به خودکفایی در چرخه سوخت نمی‌رسیدیم امکان تولید این رادیوداروها را برای بیماران به خصوص بیماران سرطانی کشور نداشتیم. این در حالی است که طرف‌های مقابل ما تنها مجموعه‌ای که در کشور ایران در حال ساخت این رادیوداروها است را تحریم کردند. وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی امروز در حوزه تولید رادیوداروها جزو کشورهای برتر دنیا به حساب آمده و سالانه بیش از یک میلیون نفر از محصولات آن استفاده می‌کنند، افزود: همچنین در بخش تولید ابزارهای دقیق هستهای، به مدد و کمک صنایع بزرگ کشور از جمله پتروشیمی، فولاد، چوب، کاغذ و نفت آمده است. سازمان انرژی اتمی با رسیدن به خودکفایی در این ابزارها و تولید سامانه‌های مورد نیاز صنایع مختلف کشور آنها را با هزینه‌هایی به مراتب کمتر در اختیار صنایع بزرگ کشور قرار داده است.

* کیفیت آب سنگین ایران در صدر آب سنگین‌های تولیدی دنیا

اسلامی با بیان اینکه افتخارآفرینی‌های دیگر ایران در حوزه هسته‌ای به موضوع آب سنگین بر می‌گردد، افزود: جمهوری اسلامی در حوزه آب سنگین و مشتقات آن در حال حاضر در دنیا جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید. در حال حاضر ما توانسته‌ایم بابت بهره بردن از آب سنگین و مشتقات آن در بخش تحقیق و توسعه در حوزه‌های دارویی و دیگر صنایع ظرفیت‌های مناسبی را ایجاد کنیم. رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: آب سنگین و مشتقات آن امروز در تولید داروهای نسل جدید نقش موثری دارند و یکی از محصولات ما در این بخش ساخت کیت غربالگری نوزدان بوده که امروزه کاربرد بسیار مهمی در بخش پزشکی دارد. وی افزود: امروز به برکت خون شهدا و حمایت‌های مقام معظم رهبری شاهد این هستیم که کیفیت آب سنگین جمهوری اسلامی ایران در صدر آب سنگین‌های تولیدی دنیا قرار داشته و کشورهای محدودی هستند که امکان تولید آن را دارند. اسلامی ادامه داد:فناوری هسته‌ای یک فناوری ثروت ساز است که می‌تواند در خدمت انسان‌ها در سراسر دنیا باشد و کشورهای مختلف می‌توانند از این فناوری به بهترین شکل بهره ببرند.


انتهای خبر/
http://karafarinannews.ir/vdci.5azct1a5vbc2t.html
نام شما
آدرس ايميل شما