جمعه ۱۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸
کد مطلب : 1088
جالب است ۰
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به سوریه در سال جاری به 500 میلیون دلار افزایش یابد.
پیش‌بینی صادرات 500 میلیون دلاری به سوریه در سال جاری
به گزارش کارآفرينان نيوز مهدی ضیغمی در مورد تجارت خارجی کشور و برنامه‌های پیش رو، گفت: یکی از مهمترین برنامه های تجاری در سال جاری برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت امسال با عنوان اکسپو 2024 است. در واقع ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی در سال جاری برگزار می شود اما با توجه به ابعاد این نمایشگاه، نمایشگاه امسال دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران بعد از نمایشگاه سال گذشته به شمار می‌رود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران از سال 90 تاکنون برگزار می‌شود و سال گذشته پنجمین دوره آن در ابعاد بسیار بزرگی برگزار شد، به طوری که حدود هزار و 300 تاجر از هفتاد کشور دنیا از این نمایشگاه بازدید کردند.
وی گفت: براساس برآوردهای انجام شده از هزار و 300 نفر تاجری که از کشورهای مختلف در نمایشگاه سال گذشته حضور داشتند، 150 نفر قرارداد تجاری با شرکت های ایرانی منعقد کردند که برآورد ما از ارزش این قراردادها حدود یک میلیارد دلار است.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: البته 13 درصد از این 150 نفر حاضر شدند که قراردادهای خود را آشکار کنند و با بررسی‌های انجام شده، ارزش این قراردادها به 450 میلیون دلار می رسد.
وی با بیان اینکه برای نمایشگاه سال گذشته حدود یک میلیون دلار هزینه شد، گفت: در سال جاری 800 شرکت داخلی در نمایشگاه شرکت می کنند و از 2 هزار و 500 تاجر از کشورهای مختلف و بخصوص کشورهایی از پتانسیل تجاری با ما در آینده برخوردارند دعوت کرده‌ایم.
ضیغمی اظهار داشت: به عنوان مثال از تجار و مقامات مسئول کشورهای آفریقایی، کشورهای شرق آسیا و آمریکای جنوبی برای بازدید در این نمایشگاه دعوت شده است.
وی افزود: پیش بینی می‌شود، در سال جاری حدود 2 میلیارد دلار قرارداد بین تجار خارجی و شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه منعقد شود.
معاون وزیر صمت در باره عضویت ایران در سازمان کشورهای عضو شانگهای و گروه بریکس و ظرفیت‌های تجاری حاصل از این عضویت‌ها، گفت: رویکرد تجاری بریکس نسبت به شانگهای بسیار قوی تر است در واقع سازمان همکاری های شانگهای بیشتر به یک پیمان منطقه ای دفاعی شبیه است اما گروه بریکس بیشتر اهداف تجاری را دنبال می کند، لذا ما از عضویت در سازمان همکاری های شانگهای از ظرفیت کشورها استفاده می کنیم و با کشورهای عضو شانگهای نشست‌های تخصصی برگزار می‌کنیم.
وی افزود: در بریکس نیز به لحاظ اقتصادی فعال تر هستیم و از آنجا که بریکس برنامه هایی مانند نظام تعرفه ای واحد و ارز واحد و ساختار تهاتری را دنبال می‌کند این برنامه‌ها برای ما فرصت مغتنمی است. ضیغمی بیان داشت: البته این موضوعات هنوز محقق و اجرایی نشده، اما پیش بینی می شود تا سال 2030 نظام ارزی واحد بین کشورهای عضو بریکس شکل بگیرد. در واقع این موضوع از طرف چند کشور عضو مطرح و در حال بررسی است اما تحقق آن زمان بر است . در زمینه نظام تهاتری تقریبا توافقاتی صورت گرفته است.
وی در مورد تجارت با سوریه، گفت: 13 سال پیش توافق نامه تجارت آزاد با سوریه امضا شد اما هنوز این توافقتنامه اجرا نشده است و در حال احیای آن هستیم که اجرایی شدن آن می‌تواند تجارت بین دو کشور را افزایش دهد. ضیغمی با بیان اینکه ایران حدود 10 درصد بازار سوریه را در اختیار دارد، گفت: پیش بینی می‌شود، صادرات ما به سوریه در سال جاری به 500 میلیون دلار افزایش یابد.

انتهای خبر/
http://karafarinannews.ir/vdci.vazct1auvbc2t.html
نام شما
آدرس ايميل شما